VENEDİK KOMİSYONU ANKARA TEMASLARI KAPSAMINDA TBB BAŞKANI AVUKAT METİN FEYZİOĞLU'NU ZİYARET ETTİ

3789
A

VENEDİK KOMİSYONU ANKARA TEMASLARI KAPSAMINDA TBB BAŞKANI AVUKAT METİN FEYZİOĞLU'NU ZİYARET ETTİ

Anayasa değişikliği konusunda bir görüş oluşturmak üzere Ankara'da çeşitli temaslarda bulunan Hanna Suchoka Başkanlığındaki Venedik Komisyonu Heyeti, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'nu ziyaret etti.

Türkiye'nin önemli bir Anayasa değişikliği sürecinde olduğunu ve bu ziyaretin kendilerine destek vereceğini söyleyen Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, yapılacak referandumun Türkiye'nin demokratik bir devlet olarak yoluna devam edip etmeyeceği ile ilgili olduğunu kaydetti.

Türkiye Barolar Birliği'nin, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü korumak, halkı bilgilendirmek ve ihlallere karşı mücadele etmekle görevli bir kurum olduğunun altını çizen Feyzioğlu, "Anayasa değişikliği meselesi partiler üstü bir meseledir. Türkiye'nin demokratik bir devlet olarak yoluna devam edip etmeyeceği ile ilgilidir. Mesleğimiz açısından en az bunun kadar önemli bir diğer tehditle karşı karşıyayız. Hâkimler Cumhurbaşkanına bağlanırsa bizlerin gerçek anlamda avukatlık yapması mümkün olmayacak" diye konuştu.

TBB Başkanı Feyzioğlu, Venedik Komisyonu Başkanı Hanna Suchoka'nın baroların Anayasa değişikliği sürecine dahil edilip edilmediğine dair sorusunu şöyle yanıtladı: "Bu süreçte kesinlikle baroların görüşü alınmadı. Bizim girişimlerimiz oldu, milletvekillerine mektuplar gönderdik. Şu anda sosyal medya hesaplarımız üzerinden çalışmalar yapıyoruz."

Türkiye Barolar Birliği'nin bağımsız bir kurum olması sebebiyle bu çalışmaları yapabildiklerini söyleyen Feyzioğlu sözlerini, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve Türk Büro Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş'un referandumda "hayır" çağrısı yapmalarının ardından uğradıkları saldırıları kınayarak sonlandırdı.