VI. GENÇ AVUKATLAR KURULTAYI MARDİN BAROSU'NUN EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

49613

VI. Genç Avukatlar Kurultayı, 18-19 Kasım 2017 tarihlerinde 65 ilden 450 avukatın katılımıyla Mardin'de gerçekleştirildi.

Türkiye Barolar Birliği öncülüğünde, Mardin Barosu'nun ev sahipliğinde düzenlenen kurultaya, Türkiye Barolar Birliği Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri, baro başkanları ve temsilcileri katıldı.

Kurultayın açış konuşmasını yapan Mardin Barosu Başkanı Av. Çelebi Araz, katılımcıları kentte yaşayan 4 dilde selamladı. Birlikte yaşamanın en güzel örneğinin Mardin olduğuna dikkat çeken Araz, "Karşımızdakini ne kadar kendimize benzetmeye ve farklılıkları ortadan kaldırmaya çalışırsak aramızda o kadar derin uçurumlar açarız. Ancak birbirimizin kültürel zenginliğini koruyup, olabildiğince beslenebilirsek, siyahın bütün renkleri içinde barındırdığı gibi, bütün farklılıkları içimizde barındırır, bir oluruz ve hiç kimsenin bozamayacağı güçlü bir birlik kurarız. Bu birliği kurmanın yegâne yolu sayısız kültürel farklılığı, inanılmaz bir zenginlik ve güzelliğe dönüştürmüş olan Mardin gibi olabilmekten geçmektedir" diye konuştu.

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Filiz Saraç ise bugün burada yapılacak çalışmanın ülkeye, barolara, mesleğin geleceğini ve hukukun üstünlüğüne katkı sunacağını belirtti. Sorunların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesi için mücadele eden bir mesleğin mensupları olduklarını vurgulayan Saraç, şöyle konuştu:

"Böylesine mücadeleyi gerektiren bir mesleğin mensubu olarak da bağımsız ve güçlü olmaya, görevimizi yaparken karşımıza çıkan engelleri aşmaya, çözümler üretmeye ihtiyacımız var. Bugün 73 tane hukuk fakültesi var ve sürekli mezun veriyor. Bugün itibari ile 107 bin 759 avukatımız var. Bu büyük enerjiyi doğru organize edebilirsek topluma ve mesleğe büyük bir güç getirebiliriz. Meslek alanının daraltılmasını değil genişletilmesini başarırsak bu enerjiyi toplumsal güce çevirmek ve ülke menfaatine kullanmak mümkündür."

"Mezopotamya'nın masal şehri olan Mardin'e hoş geldiğiniz" diyerek konuşmasına başlayan Mardin Valisi Mustafa Yaman ise kendisinin de hukuk mezunu olduğunu anımsattı. Mardin'in bir şehirden fazlası olduğunu kaydeden Yaman, bu kurultayın Mardin'de yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Plaket takdimi ve divanın oluşturulması ile devam eden kurultay, çalışma masalarının oluşturulması ve bu masalardan çıkan sonuç bildirgelerinin okunması ile son buldu.

Kurultayın kapanışında konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ise sonuç bildirgelerinde dile getirilen sorunların çözüm yollarına ilişkin bilgi verdi.