YANGIN, SEL VE KURAKLIK…. İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ…

948

                                                                                                                                                             28 Ağustos 2021

YANGIN, SEL VE KURAKLIK…. İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ…

İklim değişikliği kapımızda değil, hayatımızın tam içinde. Yaklaşmıyor. Geldi. Yakıyor, yıkıyor, kurutuyor.

Bu yaz ülkemizin pek çok bölgesinde çıkan orman yangınlarında ve sel afetlerinde çok sayıda vatandaşımızı, on binlerce hektar ormanımızı, yaşam alanı orman olan sayısız canlıyı yitirdik.  Kaybımız büyük. Maalesef yeni yangınlar çıkmaya devam ediyor.  

Afetlerle fedakârca mücadele eden tüm görevlilere ve gönüllülere bir kez daha teşekkür ediyoruz. TÜRKİYE Barolar Birliği, barolar ve avukat meslektaşlarımız yangın ve selle mücadeleye maddi – manevi katkıda bulunduk, bulunmaya da devam ediyoruz.

Bu noktada; TÜRKİYE Barolar Birliği Başkanlığı olarak, barolarımızca yangınlarla ilgili yapılan kamuoyu açıklamasına dikkat çekiyor, yetkili makamlarca da dikkate alınmasını diliyoruz. Yangında tahrip olan ormanların arazilerinin başka bir amaçla kullanıma açılmasının Anayasa’nın 169. maddesinin sözüne ve özüne aykırı olacağını hatırlatıyoruz.

İklim değişikliği nedeniyle yangın, sel ve kuraklıkların artarak devam edeceği, ne kadar sarsıcı olursa olsun görülmesi, kabul edilmesi ve tedbir alınması zorunlu bir gerçektir. Bu nedenle, bir yandan iklim değişikliği sürecinin yavaşlatılması diğer yandan doğal afetlerle etkin ve erken müdahale yoluyla mücadele edilmesi için katılımcı bir anlayışla yeni planlama ve stratejiler geliştirilmesini ve bunların kararlılıkla uygulanmasını yetkili makamlardan talep ediyoruz. özellikle TBB çevre ve Kent Komisyonumuzda görev yapan gönüllü meslektaşlarımız eliyle gerekli katkıyı vermeye her zamanki gibi hazır olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.  

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

 

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI